Aikatauluneuvonta ja lipunmyynti: (02) 621 2933    —    Toimisto: (02) 621 2912
Mee busseil vaik kouluu, töihi ja harrastuksii!
Mee busseil vaik kouluu, töihi ja harrastuksii!
Mee busseil vaik kouluu, töihi ja harrastuksii!
404 Error - page not found
We're sorry, but the page you are looking for doesn't exist.
You can go to the homepage

OUR LATEST POSTS

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on julistanut uuden ylityökiellon ja työvuorojen vaihtokiellon poliittisena työtaistelutoimenpiteenä kaikilla ALT:n sopimusaloilla maanantaista 8.10.2018 klo 00.00 alkaen. Ylityökielto ja työvuorojen vaihtokielto päättyy sunnuntaina 28.10.2018 klo 24.00.

AKT:n toimien vuoksi saattaa Porin Linjat Oy:n aikataulunmukaista linjaliikennettä ja koululaistilausliikennettä jäädä 8.10 – 28.10 välisenä aikana ajamatta. Ajamatta jäävistä vuoroista tiedotamme nettisivuillamme.

 

Puuvillan Infola, jossa palvelee myös Porin Linjojen latauspiste, muuttaa uusiin tiloihin. Tilojen päivityksen myötä matkakorttien lataus on tauolla 1.-31.10.2018. Tämän jälkeen Infola palvelee normaalisti aukioloaikojensa puitteissa myös latausasioissa.

Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ry:n asettamasta ylityökiellosta johtuen jäävät seuraavat vuorot ajamatta:

pvm linja klo mistä mihin
25.9.2018 34 17:45 Matkakeskus Yyteri
34 18:50 Yyteri Matkakeskus
26.9.2018 3 15:15 Kauppatori Itäkeskus
3 15:40 Itäkeskus Kauppatori
3 16:15 Kauppatori Itäkeskus
3 16:40 Itäkeskus Kauppatori
2 17:15 Kauppatori Tuulikylä
2 17:30 Tuulikylä Kauppatori
6Y 18:15 Kauppatori Musa/Liinaharja
6Y 18:25 Liinaharja/Musa Kauppatori
3M 18:45 Kauppatori Koivistonluoto
3M 18:59 Koivistonluoto Kauppatori
10 19:15 Kauppatori Väinölä
10 19:25 Väinölä Kauppatori
3M 20:45 Kauppatori Koivistonluoto
3M 20:59 Koivistonluoto Kauppatori
6Y 21:15 Kauppatori Musa/Liinaharja
6Y 21:25 Liinaharja/Musa Kauppatori
3M 21:45 Kauppatori Koivistonluoto
3M 21:59 Koivistonluoto Kauppatori

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on ilmoittanut osallistumisestaan ammattiliittojen poliittiseen mielenilmaukseen asettamalla ylityökiellon 17.- 30.9.2018 väliseksi ajaksi. Tämän vuoksi saattaa Porin Linjat Oy:n operoimasta aikataulun mukaisesta linjaliikenteestä jäädä vuoroja ajamatta.

Patabussi lähtee Kauppatorilta laiturista 7 jäähallille 1 tunti ja ½ tuntia ennen pelin alkuaikaa. Paluukuljetukset lähtevät jäähallin edustan pysäkiltä ½ tuntia ja 1 tunti pelin päättymisen jälkeen, lauantaisin lisäksi 1 ½ tuntia pelin päättymisen jälkeen. Lähde kannustamaan Ässät voittoon!

Bussit odottavat Länsiväylän jatkeen asvaltointia

 Meri-Poriin ja Leppäkorpeen ajavat bussit siirtyvät Nupurintieltä Länsiväylän uudelle tieosuudelle marraskuussa. Tarkka päivä selviää vasta kun asvaltointityöt saadaan valmiiksi.

 –  Bussit pysyvät talvikeleillä paremmin aikatauluissaan, kun reitti ohjataan Länsiväylälle. Pysäkkien paikkoja ja käyttöönottoa vielä tarkistetaan, jotta matkustajat pääsevät turvallisesti kyytiin, toteaa liikennesuunnittelija Matti Järvinen.

 Paikallisliikenteen kaikki Meri-Poriin ajavat linjat lukuun ottamatta linjat 37, 38, 38 M  jotka ajavat edelleen Nupurintien kautta. Leppäkorpeen ajava linja 3 ja linja 27 Viasvedelle siirtyvät myös Länsiväylälle. Länsiväylän uudelle osuudelle rakennetaan kevyen liikenteen väyliä ja kaikki asvaltointityöt viimeistellään vuoden 2019 aikana.